Sultan Papağanı Fiyatları, İstanbul İçi Yavru Sahiplendirme

sultan papağanı

İstanbul’da sultan papağanı üreticisi arıyorsanız doğru yerdesiniz. Satılık sultan papağanı fiyatları ile uygun fiyatlarla yavrunuza kavuşabilirsiniz.

Eşimin isteğiyle aldığım erkek sultan papağanım (Selçuk) ve onu yalnız bırakmamak için aldığımız dişisi (Nazlı) bizi zamanla sultan papağanı üreticisi haline getirdi. Şuanda çiftlerimi çoğaltıp evimde sultan papağanı üretimi yapmaya başladım. Sultan papağanı fiyatları yazımda sizlere elimde olan ve sahiplendirmek istediğim yavru sultan papağanı fiyatları hakkında detaylı bilgi vereceğim. Bu konuda satılık sultan papağanı fiyatları görebileceğiniz gibi sultanlar hakkında genel bilgide alabileceksiniz.

Sultan Papağanı Özellikleri

sultan papağanları

Sultan papağanları Avustralya kökenli olup Türkiye’de en çok beslenen papağan türüdür. Taklitçi bir türdür ve insanlarla güzel bir bağ kurabilirler. Bakımları kolay ve evde beslemeye uygundur. Kafeste kapatılmayı çok sevmezler ev içinde özgür bırakılmaları daha mutlu olmasına sebep olur. İyi bir bakımla 22 yıla yakar yaşayabilirler. Daha detaylı bilgi için Wikipedia’yı ziyaret edebilirsiniz.

Sultan papağanı türleri: Gray, lutino, white face, albino, pastel face, pastel face pearl, silver, albino pied, lutino pied, lutino pearl, white face pearl, white face pied, cinnamon, cinnamon pearl, lutino pearl olarak bilinmektedir. Türlerin renk dışında hiçbir farkı yoktur. Tüm özellikleri aynıdır.

Neden Ev Üreticisinden Sultan Papağanı Almalıyım?

satılık sultan papağanları

Her petshop mağazasını aynı kefeye koymamakla birlikte üzülerek çok büyük bir kısmı maalesef hastalıklı, zayıf ve yabani kuşlarını bilinçsiz insanlara överek satma peşinde. Ucuza alıp kar marjlarının yükseltilmesi için kuşların şehir dışı ve yurt dışından alınması gerekmekte. Kamyon kasaları, tır konteyleri veya korku dolu bir kutunun içinde otobüslerde yolculuk eden sultan papağanları zaten doğası gereği çok naif hayvanlar olduğu için kalıcı hasarlar almakta. El korkusu gibi. Bunun yanında üreticilerden piyasanın daha altına alma şansınız var.

Nedir Bu El Beslemesi Sultan Papağanı?

el beslemesi sultan papağani

El beslemesi sultan papağanı deyimi de üreticilerin daha fazla para kazanmak için uydurmuş olduğu ve sanki bir marifetmiş gibi söylediği bir pazarlama sanatıdır. Anne ve babanın beslemediği ve kabul etmediği durumlarda sultan papağanları ölmemesi için genelde şırınga ile beslenir. Bu durum papağanın evcilleşmesinde bir etkendir. Lakin annenin beslerken verdiği kursak sütünden mahrum kalırlar. Buda pekte iyi bir durum değildir. Bilinçli şekilde yavrular eğitim aldığında zaten son derece evcil olabilmektedir.

Yavru Sultan Papağanı Neden Tercih Edilmeli

yavru sultan papağanı fiyatları

Sultan papağanları yaklaşık 2 ayda yem kırmaya başlarlar ve 3. aylıkken sahiplendirilmeye hazırdırlar. Yavru iken verilen eğitim en önemli eğitimdir. Büyük bir sultan papağanında eğer el korkusu var ise ne kadar eğitim verilsede parmak ısırma sorunundan kurtulamayabilir. Büyük korkular ve ağır travmalar yaşamamış yavrular sahipleriyle çok daha güçlü bir bağ kurarlar.

Bilezikli Kuş Tercih Edilmeli mi? (Önemli)

Hızlı geçmek isteyenler için kocaman bir HAYIR diyebilirim. Kesinlikle tercih edilmemeli. Evvela nedir bu bilezik ne işe yarar der isek; kuş bileziği kuşlara yeni doğduğunda ayaklarına geçirilen ve büyüyünce doğal yolla çıkması mümkün olmayan, kuşun doğduğu yılı ve üretici adının yazdığı bir bileziktir. Bazı üreticiler kuş bileziği kuşun kimliğidir derler. Hatta bilezikli kuş sahiplendirme esnasında pohpohlanıp daha yüksek fiyata satılmak istenir. Ama durum kesinlikle öyle değildir.

Bu bilezikler merdiven altı atölyelerde yapılıp herkesin internetten 40-50 kuruş karşılığında kendisine özel olarak yaptırabileceği bir şeydir. İnsanlarda olduğu gibi kuşlarında bazıları diğerlerine nazaran daha kalıplı olurlar. Özellikle bu kuşlarda bilezikler kuşların ayağını ayağı sıkıyor, gelişmesine engel oluyor, ayakları yara oluyor ve sakat kalabiliyor. Acıdan ayaklarını yere vuruyorlar. Ayaklarını sıkmasa gevşek bile kuş sürekli bileziğini ısırıyor onu kesinlikle sevmiyor. Ayağınızda bir demir halka olduğunu düşünerek empati kurabilirsiniz.

Artı bu sözde kimliklerin! noter veya yasal bir tarafı olmadığı için gelecek yıl için yaptırdığı bilezikleri yavru kuşlarına taktıklarına ve sonra kuş 1 yaşına geldiğinde kuşu yavru diye sattıklarına çok şahit olduk. Yani hiçbir güvencesi olmayan insanların keyfinde olan gereksiz ve cahilce bir uygulamadır. İlle de kimlikli kuş satacağım diyen üreticiler tarım ve orman bakanlığına müracaat edip gerçek hayvan kimliği çıkartabilirler. Kuş alırken, kuş bilezikli ise “bilezik kesme makası” ile kestirip öyle almayı tercih ediniz.

Sultan Papağanı Fiyatları Ne Kadar?

Sultan Papağanı Fiyatları

Sultan papağanı fiyatları türlerine, evcilliğine, yaşına göre değişim gösterir. 400tl’den 800tlye kadar fiyat aralığı vardır. Sizde uygun fiyatlarla sultan papağanı sahiplenmek ve elimdeki yavruların güncel fotoğraflarını görebilmek için için aşağıdaki görsele tıklayıp Whatsapp’dan iletişime geçebilirsiniz.

Tel: +905310840145 (Lütfen aramayınız, Whatsapp’dan iletişime geçiniz.)

Yer: İstanbul/Tuzla

İletişim için: mail@irfanbarutcu.com

36 Yorum yapılmış
 • Selma Yılmaz
  11 Mart 2020

  İrfan Beyden 3 aylık bir white face sultan yavrusu aldık. Ben böyle samimi kendini sevdiren kuş görmedim. Nazar değmesin. Her şey için çok teşekkür ederim.

  Cevap yaz
 • serra
  15 Mart 2020

  albino 1 yaşında sultan papağanı bulunur mu acaba

  Cevap yaz
   • Eren palut
    17 Eylül 2020

    Merhaba yavru en fazla 3 aylık erkek sultsn papağini sahiplenmek istiyorum

    Cevap yaz
  • Şaka gibi ama gerçek
   20 Şubat 2021

   nenkadar meraklısınız albinoya ona buna,farklı olsun gözü yeşil olsun mavi olsun o bide amuda kalksın oh mis

   Cevap yaz
 • nuriye
  16 Mart 2020

  Kendisinden torunlarım için çok tatlı bi sultan papağanı aldım kendisi çok ilgili çok beyefendi bir insan. Yavrumuzun bakımı içinde çok şey öğretti. çok teşekkür ederim

  Cevap yaz
 • Can
  3 Mayıs 2020

  Irfan Bey merhaba, elinizde erkek Sultan Papağanı var mı?

  Cevap yaz
 • Baran
  13 Mayıs 2020

  Ücretlemi satıyorsunuz yoksa sajiplendiriyormusunux

  Cevap yaz
   • Burak
    27 Haziran 2020

    İrfan bey merhaba whattsapp linkiniz bozulmuş galiba size ulaşmanın bir yolu var mı

    Cevap yaz
  • Resul Efe
   1 Şubat 2021

   Yavru white face sultan yavrunuz varmi acaba varsa kac TL bilgi verirmisiniz

   Cevap yaz
 • Serap
  13 Mayıs 2020

  İrfan beyden white face sultan papagani aldik. Her konuda yardimci oldu. Kazanciniz bol olsun

  Cevap yaz
 • Serkan
  19 Mayıs 2020

  İrfan bey elinizde erkek yavru sultan varmı ?

  Cevap yaz
 • CHTGNC
  20 Mayıs 2020

  irfan bey selamlar, umutsuzca soruyorum, belki bir ihtimal diyerek …
  İstanbul dışına yavru tedarik etme imkanınız var mıdır ?
  Saygılar

  Cevap yaz
 • Sinan
  23 Mayıs 2020

  Erkek yavru sultan papağanı arıyorum. Desteğinizi rica ederim. Sarı renk olmasını istiyorum.

  Cevap yaz
 • Sevil
  6 Haziran 2020

  Mrb elinizde yavru sultan papağanı varmı gerçi ilanı kaldırmamışsınız yok sanırım ama bir Ümit sorayım dedim 😊

  Cevap yaz
 • yasin deniz
  10 Temmuz 2020

  yavru sultan papagan almak istiyorum yardımcı olurmusunuz yer istanbul fatih

  Cevap yaz
 • Mehmet Çağlar
  14 Temmuz 2020

  Bende almak istiyorum mümkünse

  Cevap yaz
 • Şener yılmaz
  17 Ağustos 2020

  dişi sultan papağanı arıyorum elinizde var mı

  Cevap yaz
 • melis
  23 Ocak 2021

  İrfan Bey İstanbul Tuzla’dayım bende. Sultan papağanı sahiplenmek istiyoruz. Mail attım dönüş yaparsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  Cevap yaz
 • bagatur
  28 Ocak 2021

  İrfan kardeşim tüm yazını okudum ve gerçekten bende bir üretici olarak sana sonuna kadar hak veriyorum. Özellikle bilezik ve el beslemesi. Umarım herkes bu saçma adetlerden vazgeçer artık. Yazık bu hayvanlara.

  Cevap yaz
 • aynur
  7 Mart 2021

  İrfan Bey acaba white face erkek yavru bulunur mu?

  Cevap yaz
 • necipbaba
  9 Mart 2021

  İstanbul dışına sultan papağanı gönderiyor musunuz?

  Cevap yaz
Yorumunuz?