Sene 2010 bu kardeşiniz Aydın Çine‘de asker. (DMA) Devriye aracı söförüyüm. Gelir gelmez bir alt devrelik, bulaşık sırası, kasıntı 1500 komutanlar psikolojim darmaduman.  İlk çıktığım çarşıda bir vukaat. Merkez karakola alışamadan Aydın Çine Akçaova karakoluna sürüldüm 🙂

Güzel temiz bir havası vardı. Her yer bağ bahçe. Arada bi ineğim çalındı diye köylünün biri şikayete geliyordu. Bende askere gelirken Aydın deyince turistik mekanlar deniz kıyısı falan bekliyorum 🙂 Neyse Akçaovada 9 askeriz alt devrelikte yok karakol komutanın şöförü oldum.  Biraz rahata kavuştum. Akçaovada 3 ay kaldım ve genellikle hayvan hırsızlığı, izinsiz kazılar ve gecenin bi vakti sokakta düğün yapan insanlar ile uğraştık. Akabinde Aydın Çine merkezdeki şöför tezkere alınca bana yeniden merkez karakol yolu gözüktü.

Aydın Çine merkez karakola geldiğimde alt devrelerim gelmiş bulaşık yıkamaya başlamışlar. 🙂 Ben iyiki vukaat yapmışım kurtulduk işten havasındayım.  Nöbette uyumalar,  askerlik arkadaşlıkları veya kasıntı 1500 iş bulamamış uzman çavuş olmaya karar vermiş boş beleş adamlardan bahsetmeyeceğim. Söför olduğum için Aydın Çine’nin 67 köyünü gezip görme fırsatı buldum. Buradaki birkaç köyden ve insanlarından bahsetmek istiyorum.

Aydın Çine Karakollar Köyü

Bu köyde her gün mutlaka 3-5 tane şikayette bulunan olur.  Köyün girişinde Agora Meyhanesi var. Bilmiyorum hala duruyormu. Meyhanede yanında evler olmasına rağmen içerde konsomatrisler var. Meyhane sahibi onların müşteri olduğunu iddaa ediyor. Bizde sürekli baskına gidiyoruz. Aslına bakarsan sadece 1 komutan ile baskına gidiyoruz. Onunda derdi rahatsız olan aileler değilde içerde olan konsomatris karılardan başkası olduğunu düşünmüyorum. Köyün merkezinde 1-2 kahve var. İkram ettiğiniz çaylar için sağolun amcalar, sizleri seviyorum. Napıp duruonuz demenizi özlemle anıyorum…

Aydın Çine Çaltı Köyü

Aydın Muğla karayolu üzerinden direkt giriş yapılabilen küçük bir köy. Muhtarı çok cana yakın bir adamdı. Girişteki kahveden çok çay içtik sende hakkını helal et amca! Sağ ol, cansın… Ama Çaltı köyü deyince aklıma Çaltılı bir kız geliyor. İsmini vermicem. Çinede ünlüdür. O semtin insanı eğer bu yazıyı okuyorsa muhakkat kafasında bir ampul yanar.  Sürekli evden yurttan kaçan apaçi çocuklarla takılan annesi karakollarda kızım kızım diye ağlayan şuan 20li yaşlara yeni giren bir kız.  En son bir yerde 7 erkeğin tecavüzüne uğradını internet gazatelerinden okudum. Günahını almıyım ama tecavüz olduğunu düşünmüyorum. Askeri araçta 1 dakika yalnız kaldık arka koltukta parmağını şapırdata şapırtada yalamaya başladı. Allah akıl fikir versin!

Aydın Çine İbrahimkavağı Köyü

Çinenin en tepesindeki bu köy hiç unutmayacağım bir köy. Bir şirket köydeki dağlık alana rüzgar enerjisi ile üretilen santral kurmak istiyor. Ve 1 avuç köylü buna direniyor. Yaşam alanımıza santral yaptırmayız diye. Rüzgar enerjisi en temiz elektirik üretimini sağlasa bile hayvancılık ile geçinen bir köylünün santralde çıkan gürültüden hem insanın hem hayvanın arazide oldukça rahatsız olacağını düşünülmesi gerekiyor.  Çok olay oldu istemesem de köylüyle çok kez karşı karşıya kalıp müdahale ettik. Ama sizi seviyorum güzel insanlar, onurluca mücadele ettiniz. Umarım hakkınız olan arazilerde hala siz yaşıyorsunuzdur!

Son olarak Ey Çine esnafı! sizi sömüren özel işlerine alet ettiren komutanlara yüz vermeyin. Bir cacık yapamazlar. Ey arabımızdaki akü bitince ücret isteyemeden akü veren Sanayideki esnaf amca. Çocuğunun cebine 5 lira harçlık atabiliyormusun sanmıyorum. Verme napabilirler size! Onların şekilleri savcıdan ve bölük komutanından öteye geçmez, geçemez.

Aydın Çineden Birkaç Fotoğraf; 

aydın çine cezaevi karşısı

aydın çine cezaevi karşısı

yangın çıkan ormanda 2 asker 3 saat boyunca beklerse...

yangın çıkan ormanda 2 asker 3 saat boyunca beklerse…

ve tezkere...

Aydın Çine’ye veda zamanı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:, , , ,

Bu makalede 3 yorum

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir