Wordpess Seo Yoast Taksonomiler Etiket Ayarları

Az önce karşılaştığım wordpress seo yoast eklentisinin taksonomiler etiket kısmında yaşadığım sorunun çözümünü paylaşmak istedim. Uzun zamandır makale yazamıyorum yoğunluğumdan dolayı bundan sonra zaman ayırıp güncel karşılaştığım hataları yayınlama ve kişisel blogumu güncel tutmaya karar verdim.

WordPressin ve yoast eklentisinin yetersiz kaldığı description gözükmeme sorunu için türkçe kaynak bulamayıp yabancı kaynaklardan edindiğim bilgileri sizlerle paylaşayım.

YOAST ETİKET DESCRİPTİON GÖZÜKMÜYOR

Evet başlıkta belirttiğim gibi bir makale yazıyoruz ve bu makaleye etiketler ekliyoruz. Ama etiketlerimizde description ve keyword kısmı gözükmüyor. Bunun yerine footerda yazan bir yazı veya sidebar kısmına eklediğimiz içerik çıkıyor. Buda google arama sonuçlarına etki ediyor.

Sitemizi Google’a daha iyi tanıtabilmek adına etiket = tag sayfalarımıza açıklama = description eklemeliyiz. Bu işlemin bir zararı kesinlikle yoktur. Gönül rahatlığı ile düzenleme yapabilirsiniz. Amacımız makalemizi kullanacılara daha iyi tanıtabilmek çünkü. Aksine büyük fayda sağlayacaktır.

Şuan google algoritması yazdığımız makale başlığı yani title’ımızda örneğin: wordpress etiket ayarları ise açıklama kısmında footerda bulunan konu ile bağlantısız bir içeriği sağlıklı bir şekilde bakmayacaktır.

WORDPESS ETİKET DESCRİPTİON VE KEYWORD GÖSTERME

Öncelikle: Başlıklar / Metalar – Taksonomiler  kısmından Etiket ayarından Site açıklaması şablonu: kısmına %%category_description%% yazalım. Akabinde;

Etiket sayfalarımızda açıklama ve anahtar kelimelerimizi göstermek için temamızın header dosyasında title kodunun altına aşağıdaki kodu ekleyebilirsiniz.

<?php if( is_tag() ) { $etiket = single_tag_title("", false); ?>
<meta name="description" content="<?php echo $etiket." ile ilgili yazılar."; ?>" />
<meta name="keywords" content="<?php echo $etiket.", ".$etiket." hakkında, ".$etiket." nedir, ".$etiket." hakkında yazılar, ".$etiket." bilgi, "; ?>" />
<?php } ?>

 

Bu kodları header.php title kodumuzun altına eklediğimiz de desription ve keywordslarımız sorunsuz olarak gözükecek ve wordpress etiketlerde keywords ve description gözükmeme sorunu çözümünü sağlamış olacağız.
Benim bu konu hakkında nacizane bir önerim daha var. Yeni google algoritmalarına göre keywordların değersizliği ve spam etkisini yaşattığı için kodu aşağıdaki şekilde eklemeniz.

 

<?php if( is_tag() ) { $etiket = single_tag_title("", false); ?>
<meta name="description" content="<?php echo $etiket." ile ilgili yazılar."; ?>" />
<?php } ?>

 

Konu ile ilgili hatalarınız olur ise yorumlar kısmından belirtirseniz dilimin döndüğünce yardımcı olmaya çalışırım.
Yorum Yok
Yorumunuz?