Manuel Spam Kaldırma Nasıl Yapılır?

Birçok kendinden emin webmaster ve Google SEO uzmanları şu sıralar kara kara düşünüyor. Sebebi ise Google’dan aniden gelen manuel spam cezası.  Webmaster Tools (Search Console) panelinizde aşağıdaki resimdeki gibi önemli spam sorunları uyarısını aldıysanız manuel ve tam spam cezası almış olabilirsiniz.

manuel spam uyarısı

manuel spam uyarısı

Ayrıntıları görüntüle dediğinizde ise aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşacaksınız.

manuel spam

manuel spam detayı

Manuel Spam Nedir?

Manuel spam cezası bir web sitesinin veya bazı sayfalarının web yöneticisi yönergelerine uymayan teknikler kullandığını Google tarafından tespit edilip sitenin tüm arama sonuçlarını Google’dan kaldırmasıdır.

Manuel Spam Cezası Kaldırma İşlemi

Manuel spam cezası kaldırmak için öncelikle web yöneticisi yönergelerine hakim olmanız gerekir. Çünkü Google size tek tek linklerinizi vererek şuradaki cümlede kelime tekrarı yapmışsın. Şurada ki sayfadanda yararlı bir içerik yok gibi uyarılar yapmaz.

Genel olarak sitenizde doğal olmayan bağlantılar, faydasız sayfalar, makale içinde fazla sayıda gereksiz açılmış etiketler, metinlerde sürekli tekrar eden kelimeler ve sitenizi kullanıcı odaklı değilde arama motoru odaklı oluşturmanız manuel spam cezası yemenizde bir etken olabilir.Manuel spam kaldırmak için spam türünün tespiti ve sorunun giderilmesi gerekir.

Eğer sitenizde doğal olmayan bağlantılar verdiyseniz bunları silebilirsiniz. Eğer sitenize doğal olmayan bağlantı vermişler ise o zamanda  Google Disavow Tools aracı ile bağlantıları reddedebilirsiniz.

Eğer tam spam cezası aldıysanız içerik içerik sayfalarını google yönergelerine göre düzenlemek gerekmektedir.

Vay Efendim Google Beni Hiç Uyarmadı Ki!!!

hahaha

hahaha

Şu sıralar webmaster sitelerinde oldukça Google’a feryat eden insanlar var. Tabii ki ben bir SEO uzmanı olarak (samimi şekilde) Google’dan yanayım 😀

Özellikle web sitelerinde galeri sistemi kullanan arkadaşlar, Google botları senin sitenin elma suyunun faydasını anlatmak için insanlara galeride 20 resimli sayfa gezdirdiğinden haberdar 🙂 Biz nasıl adsense kazancını artırmayı düşünüyorsak, Google mühendisleri de Adwords hizmeti alan müşterilerine reklama bilinçli tıklayan kullanıcılar ulaştırmak istiyor.

Aslında galeri sisteminde 2 tip hata var. Biri gereksiz sayfalar oluşturmak, ikincisi ise kullanıcı odaklı bir web sitesi sunmamak.

Galeri Kullanımı İçin Öneri;

wordpress galeri

wordpress galeri

İleri düzey arkadaşlar için önerim bu tarz galeri sistemlerini noindex olarak kullanmak veya galeri sayfalarına doyurucu içerik eklemek. Bir diğer yol ise resim değiştiğinde url sayfalarının yenilenmemesini sağlayan profesyonel galeriler.

Manuel ve tam spam kaldırma işlemi için sorusu olan arkadaşlar yorum bölümünden sorusunu sorabilirler. Bu konuda destek almak isteyenler mail@irfanbarutcu.com mail adresimden bana ulaşabilirler.

12 Yorum yapılmış
 • Fırat Turan
  9 Mayıs 2016

  wordpress sitesi olupta ne kadar galeri kullanan varsa hepsini spama çekti google gerçekten. eskisi gibi adsenseden para kazanma devri bitti.

  Cevap yaz
 • Enes
  12 Mayıs 2016

  Yaktın bizi Google amca ?

  Cevap yaz
 • Yıldız
  12 Mayıs 2016

  Üstadım manuel spam kaldırma işlemi için size mail attım ilgilenirseniz çok sevinirim. Mahvoldu her şey 🙁

  Cevap yaz
 • Hasan Eroğlu
  29 Haziran 2016

  Hocam bende size mail attım skyp adresiniz var ise daha memnun olurum,google amca bizi bitirecek

  Cevap yaz
 • umut
  6 Ağustos 2016

  merhaba bir çok sitem manuel spam gördü çıkardım 2 gün geçti sitelere birşey eklemedim tam spam cezası aldım kalktim tüm siteleri sildim temayi değiştim gelen baglantıların büyük bölümünü 2 ay önce red ettim hala manuel spam ve tam spamlar devam ediyor içerik kopya yok ozlemsohbet.com narsohbet.com tam spamda sohbetpinari.com deryamsohbet.com manuel spamda. surekli red ediyor oysaki tüm yazıları etiketleri sildim kopya icerik yok temalari sildim

  Cevap yaz
 • Umit
  7 Ekim 2016

  mERhba hocam sohbetece . com sitem manuel spama girdi. kac kere hostu sildim guncel makale attim tasarimi silip degistim yine red edildi cvbi geliyor

  Cevap yaz
 • coşkun
  11 Ekim 2016

  hocam şu benim sitemede bi bakarmsın aynı dert bendede var durum nedir diye bakarmısın spam cezası aldım ama sorun nerden kaynaklanıyor bilmiyorum kuryem . org

  Cevap yaz
 • Umit
  11 Ekim 2016

  mail attim size hocam

  Cevap yaz
Yorumunuz?