Kartuş kelimesi Fransızcadan dilimize geçiş sağlamıştır. Kartuş kelimesi sadece yazıcılarda veya fotokopi makinelerinde değil daha birçok farklı alanlarda da kullanılmıştır. Örneğin öncelerde kullanılmakta olan tüfeklerin mermilerinin takılmasını sağlayan kısma kartuş denilmekteydi. Ayrıca dolma kalemlerin mürekkep kısmına da kartuş denilebilmektedir. Fakat bu kısımlara oldukça az hitap etmekteyiz. Günümüz de kullanmakta olduğumuz yazıcılarımız tam olarak iki çeşit kartuş kullanmaktadır. İlki mürekkep kartuşu olarak adlandırılırken Diğeri ise lazer yazıcılarda bulunmakta olan ve içerisinde toner tozu bulunan, bu tozu belge üzerine yazabilmek için çalışan toner kartuşudur.

Kartuşlar Mürekkebi Isıtarak Püskürtüyor Tonerler İse Toz Halinde!

Bu ürünlerin her ikisi de aynı görevi yapıyorken aralarında oldukça belli farklarda bulunmaktadır. Mürekkep kartuşu kullanılmakta olan cihazların tamamı ise renkli olarak baskı yapabiliyorken bazıları ise toner kullanarak siyah beyaz kopya verebilen yazıcılarda bulunmaktadır. Lazer teknolojili toner kullanan yazıcılarda A4 olarak kağıtlara baskı yapmak için tasarlanmış olsa da A3 kağıda baskı yapabilmekte olan lazer yazıcılarda vardır.

Lazer Yazıcılarda Büyük Kağıda Baskı Yapılan Modeller Tercih Ediliyor!

Lazer yazıcılarda ise büyük kağıda baskı yapabilen modeller genellikle tercih edilmemektedir. Bunun sebebi ise çalışırken drum denilmekte olan görüntü tamburu üstünde beliren görüntünün kağıda vurulması nedeni ile kağıtlar büyüdükçe toner kartuşunun da büyüyor olması gerekir. Fakat bu malzemeler ekonomik açıdan karşılanamıyor ve kişileri hem maddi hem de manevi olarak oldukça zora sokmaktadırlar. Mürekkep püskürten yazıcılarda kartuş kağıt üstünde hareket ederek baskı yapıldığı takdir de sadece yazıcı büyütülmesi sureti ile A0 plotter belge üzerine baskı yapmak oldukça kolay olmaktadır.

Toner ve Kartuş Materyalleri Bittiğinde Tekrardan Doldurulabiliyor!

Bu yüzden oldukça büyük boyutlardaki belgelere baskı yapmakta olan plotter cihazlarında mürekkep kartuşları kullanılmaktadır. Her iki kartuş ürününün içinde bulunan yazdırmayı sağlayan materyaller bittiğinde, içlerine aynı malzemeden tekrar koyularak oldukça uzun süre kullanılabilmeleri de sağlanılabilmektedir. Eğer bu ürünlere toz takviye ediliyorsa toner dolumu denilmektedir. Eğer bu ürünlere mürekkep takviye ediliyor ise kartuş dolumu denilmektedir. Günümüz de üretilmekte olan toner ve mürekkep kartuşlarının başka yöntemler ile dolum yapılmasını engellemek amacı ile üzerlerine engelleyici çip devreleri takılır. Bu çiplere girilen bilgiler sayesinde belli adetten sonra baskı yapmamaktadırlar.

Bu makalede 1 yorum

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir