İnternetin olamazsa olmazları web siteleridir. Web siteleri ise, hem site sahipleri için, hem de ziyaretçiler için vazgeçilmezdir. Ziyaretçiler, bu vazgeçilmezliğin farkındadırlar ancak alternatif birçok site vardır ve seçme şansı da ziyaretçinin elindedir. Hâl böyle olunca ekstra bir çaba göstermeleri gerekmemektedir. Ancak web sitesi sahipleri için, böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü web sitesi sahiplerinin kurmuş oldukları siteler, ziyaretçiler için tasarlanmıştır. Bu nedenle, bu amaçtan uzaklaştıkları takdirde, siteyi kurarken hedeflediklerine ulaşmaları mümkün olmayacaktır. Bu durumun önemini anlayan site sahiplerinin ortak bir noktası vardır. Bu ortak nokta web tasarım ve yazılım konularında daha dikkatli olduklarıdır.

Web Yazılım Nedir

Web yazılım, düz bir web sitesine sahip olan insanların, sitelerine farklı özellikler istedikleri zaman (eklentiler, kontrol paneli gibi), bu özellikleri onlara sağlayan aracıdır. Yazılımlar, kodlar aracılığı ile yapılır. Kod geliştirme, algoritma, orta düzey matematik ve sorun çözme gibi konuları içerisinde barındıran bir iş olması sebebiyle, genel olarak web yazılım firması aracılığı ile yürütülür. Yüzde yüz şarttır denemez ancak yönetim paneli ile sitesini yönetmek isteyen, sitesine eklentiler yapmak isteyen ve sitesini geliştirmek isteyen site sahiplerinin tercih ettiği bir yoldur. Web yazılım firması, sizin isteğiniz eklentiler doğrultusunda kodlar hazırlayabilir. Ya da bir web yazılım firması, uygun gördüğünüz takdirde hazır yazılmış kodları size sunabilir. Web yazılım firması olarak çalışan firmalar, genel olarak kendi hazırlamış olduğu kodları size sunar. Çünkü işleri gereği sürekli internet ortamını ve internet ortamındaki gelişimleri yakından takip ettikleri için, hangi tür siteye ne iyi olur sorusunun cevabını en iyi bilenlerden olmuşlardır. Bu nedenle, bir web yazılımı firması ile çalışırken, endişelenmeniz gerekmez.

Web Tasarım Nedir

Web tasarım, sitenizin arka plan çalışmaları tamamlandıktan sonra ön plandaki görüntüsünün, renginin, menülerinin, yani ziyaretçi sayfaya girdiğinde gördüğü her şeyin, düzenlenmesidir. Sitemizin ana sayfasını evimize benzetirsek, evimize gelen misafirin karşılaştığı manzaradır. Ev dağınık ve gelişi güzel dayanıp döşenmişse, nasıl ki misafirimiz hoşnut kalmayacaksa, aynı şekilde sitemiz de, gelişi güzel şekilde yerleştirilen menüler, dağınık olarak bulunan eklentiler gibi sebeplerden dolayı ziyaretçilerimiz tarafından hoş karşılanmayacaktır. Evimizi kendimiz toplayabiliriz. Kendi zevkimize göre dizayn edebiliriz. Çünkü evimizin kullanım amacı bellidir ve kimse gelmese de olur. Ancak sitemiz için bunlardan bahsedemeyiz. Sitemizi de kendimiz düzenleyebiliriz. Ancak bir web tasarım firması kadar değil…

Bir web tasarım firması, bizim dağınıklığımızı toplayabilecek veya bizim yerimize web tasarım yapacak profesyonel bir hizmettir. Evimiz için nasıl iç mimarlar hizmet veriyorsa, internet sitemiz için de web tasarım firması hizmet vermektedir.

Bir iç mimar önce eve gelir, eksiklikleri inceler, ne şekilde bir işlem burayı güzelleştirir diye düşünerek harekete geçer. Web tasarım firması olarak faaliyet gösteren firmalar da aynen bu mantıkla hareket eder. Sitenizi inceler, içeriğinizi inceler, beklentilerinizi ve isteklerinizi ve de gelişen internet şartlarını da göz önüne alarak sizin için web tasarım yapar. Bu yapmış olduğu tasarım sayesinde, ziyaretçilerimiz aradığını kolaylıkla bulabilir, içerik ve renkten rahatsız olmaz. Böylece ziyaretçi sayımızda azalma olmaz. Belirlemiş olduğumuz maddi veya manevi hedeflere bir adım daha yaklaşmış oluruz. En iyi referans kullanıcılar olduğundan, birçok referansımız olur. Bu nedenle web tasarım konusunda profesyonel hizmet almak faydalı olacaktır. Nasıl ki evimize misafir gelme ihtimali var diye evimizi temiz ve düzenli tutmayı aksatmayız; sitemize de gelebilecek binlerce misafir olacağından, web tasarım konusu aksatmamalıyız.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir