Cep Telefonu Veri Kurtarma ve Koruma Yöntemleri

Yaşamımızın değişmeleri arasına girmeyi başarmış cep telefonları, çağımızın en büyük iletişim araçlarından birisidir.  Kişisel ajanda ve özel bir günlük görevinin olması da kaçınılmazdır. Telefon numaraları, fotoğraflar ve belirli özellikleri koruyabilmekte son derece önem taşımaktadır. Bu yazımızda sizlere, android ve ios telefonlarınız için veri kurtarma ve koruma hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Mobil veri koruma ve kurtarma nasıl yapılır sorusunun cevabını birlikte aramak ve yararlı olacağını düşündüğümüz bilgileri aktarmak istiyoruz.

Eğerki bilgisayarınızda ki resim ve dosyaları kurtarmak istiyorsanız bilgisayarda veri kurtarma konumuzu ziyaret edebilirsiniz. Cep telefonunuzdaki verileri kurtarma amacındaysanız okumaya devam ediniz.

Mobil Verilerini Korumak İçin Püf Noktalar

  • Küçük teknik verilerin, cep telefonlarında bilinmesi gereken önemli noktalardan biri olduğunu belirtmeliyiz. Özellikle, telefon satın alma işlemleri sırasında alacağınız IMEI numarası güvenilirlik açısından oldukça önemlidir. Kimlik numarasına benzer nitelikte bir görev taşıyan bu numara, cep telefonunuzun temel ve öznel varlığını temsil etmektedir. Herhangi bir şekilde kopyalanması ve başka bir telefona aktarılması mümkün değildir. IMEI numarasının kayıt altına alınması ve saklanması, bu sebeple büyük bir önem arz edecektir. Cep telefonlarınızın kaybolması veya çalınması durumunda bu numara hayati bir yarar sağlayacaktır.
  • Kullandığınız telefon servis sağlayıcınıza, rehberinizin kopyalanmasını iletebilirsiniz. Operatörünüzle görüşmeli ve detaylı bir araştırma gerçekleştirmelisiniz. Yedeklenecek telefon rehberinizin en büyük artısı, çalıntı ya da kayıp durumlarında belirli bir koruma altına alınmasıdır diyebiliriz.
  • Cep telefonu güvenliği için neler yapılmalıdır? Sorusuna yanıt olarak, şifre ve kilit koymayı deneyebilirsiniz. Şifresiz girişe sahip seçimlerde bulunmamalısınız. Cep telefonunuzu kaybetmeniz veya çalınması durumunda, kişisel veri ve dokümanlarınıza kimsenin erişme şansı kalmayacaktır.
  • Kullandığınız telefonunun modeline göre, teknik özelliklerini detaylı bir şekilde bilmeniz faydalı olacaktır. Uzaktan kumanda özelliği bulunan modellerin bulunduğunu da unutmamalısınız. Bunun sonucu olarak da, kayıp veya çalıntı durumlarında uzaktan erişim ile data ve verilerinizi kısa süreler içerisinde silebilirsiniz. Özel bilgilerinizin paylaşımını bu şekilde engellemiş olabilirsiniz.
  • Güvenilir olmayan ağlara bağlanarak internet kullanmamalısınız. Herkese açık ve şifresi bulunmayan bağlantıların, cep telefonlarınıza zarar vermesi mümkündür. Bu sebeple, titiz ve dikkatli davranmalısınız.
  • Back-up almaya özen göstermelisiniz. Cep telefonu veri koruma yöntemleri arasında, en fazla tercih edilen seçeneklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Hem güvenilir olması, hem de kaliteli bir hizmet sunmasıyla, back-up yöntemini değerlendirebilirsiniz.

IOS ve Android telefonunuz da veri kurtarma

Android;

7-Data Recovery uygulaması sayesinde Android telefonunuzdan silinen rehber, sms, resim, video ve uygulamaları geri getirmeniz mümkün.  Kullanım dili ingilizce olduğundan karışıklık yaşayabilecek arkadaşlara yardımcı olması açısından bu linkten Youtube’da programın nasıl kullandığını öğrenmesi gerekiyor.. Önce videoyu izleyip sonra 7-Data Recovery veri kurtarma programını buradan indirebilirsiniz.

IOS;

Son olarak ios telefon kullanıyorsanız biraz daha şanslısınız. iphone veri kurtarma programı arayanlar türkçe dil seçeneği ve kolay kullanımıyla buradaki bağlantıya tıklayabilir programı indirebilir.

Sonuç;

Telefonda silinen fotoğrafları veya dosyaları geri getirmek ios da kolay olduğu gibi android işletim sistemi kullananlarda biraz can sıkıcı.  Bu konu ayrıca İphone mi Samsung mu ? sorularına da bir cevap niteliğinde. Siz siz olun makale başında bahsettiğim veri koruma hakkında verdiğim bilgileri deneyerek kendinizi önceden garantiye alın.

Yorum Yok
Yorumunuz?