Cortana Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Yüklenir?

Cortana, Microsoft tarafından tasarlanan öncelikle microsoftun kendi işletim sistemi olan Windows 10 sistemi için yazılan sesli asistandır. Bu sesli asistan ilk olarak windows phone işletim sistemine sahip olan Lumia modellerinde ve windows 10 yüklü cihazlarda kullanılmaya başlandı. Fakat deneme sürümü android cihazlar için apk şeklinde indirilip kurulabiliyor. Sızdırılan cortana apk uygulaması birçok yerli ve yabancı teknoloji siteleri tarafından test edildi. Türkçe dil desteği sunmayan ve resmi olarak ülkemize gelmeyen Cortana’yı indirip yükleyebilirsiniz. Öncelikle nasıl apk yüklenir? Android Apk İzni Açma gibi sorularınıza yanıt verelim daha sonra Cortana uygulamasını nasıl yükleyeceğinizi görelim.

Apk İzni Açma ve Apk Nasıl Yüklenir?

Apk aslında bir dosya uzantısıdır. Android işletim sistemi üzerinde çalıştırılan uygulamaların dosya uzantısı .apk olduğu için bu dosyalara apk dosyası adı verilmektedir. Windows üzerinde çalışan dosyalara exe dosyası adını verdiğimiz gibi bu dosyalara da apk adını veririz.  Neden apk dosyası için izin almam gerekiyor diye soracak olursanız bazı sızdırılan veya lisanları kırılmış olan dosyaların internet üzerinde paylaşılması ve sizin bu dosyaları reklamsız veya full sürümleri ile sahip olma isteğiniz üzerine bu izni almanız gerekiyor. Bahsettiğimiz gibi cortana uygulaması da google play üzerinden değil başka bir kaynak üzerinden indirip yükleneceği için bu uygulamaya apk izni alınması gerekiyor.

Apk İzni Açma

 • Telefonunuza indirdiğiniz apk dosyasını boş bir klasöre atınız.
 • Apk dosyasını açmadan önce Ayarlar’a giriniz.
 • Ayarlar bölümünden Güvenlik sekmesine giriniz.
 • Güvenlik sekmesi altında Cihaz Yönetimi kısmında “Bilinmeyen Kaynaklar” maddesinin yanındaki kutucuğu işaretleyiniz.
 • Böylece apk dosyalarının kurulum iznini almış olacaksınız.

Apk iznini aldıktan sonra dosyanızı attığınız klasörden açarak kurumluma başlayabilirsiniz. Kurulum dili ve yüklendikten sonraki dili İngilizce olacaktır. Cortana Türkçe Dil paketi henüz yayınlanmadı yani siz İngilizce sorular sorup İngilizce cevaplar arayacaksınız. Bu yönüyle artık android cihazların da sirisi oldu. Android siri diye adlandırabileceğimiz Cortana uygulamasının xbox, windows phone, android sistemleri için resmi olarak ileriki tarihlerde çıkması bekleniyor.

Bu makalemizde sizlere microsoft cortana nedir? cortana nasıl çalışır? ve cortana nasıl yüklenir? anlatmaya çalıştım. Bir sonraki makalede görüşmek üzere!

1 Yorum
 • Ozan ERCAN
  1 Ağustos 2015

  bilgi için teşekkürler abide cortana ne bilim sıcak gelmiyor bana

  Cevap yaz
Yorumunuz?