Youtube’dan Para Kazanma Yöntemleri(Sizde Öğrenin)

Bir bakıyoruz 7 yaşında çocuk, bir bakıyoruz 50 yaşında bir amcamız açmış Youtube’da kanalını para kazanmaya başlamış bile. Sizler de Youtube’dan para kazanmayı öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Yahu bu youtuberlar nasıl para kazanıyor? Youtube kanalından nasıl para kazanılır? Youtube izlenme başına kaç para veriyor gibi soruları cevaplandırıyoruz.

Şunu önceden belirleteyim ki, sizlere kesinlikle işe yaramayan absürt bilgiler ve kelime fazlalığı yapmayacağım. Youtube kanalı açıp para kazananlar bu işi nasıl yapıyor bu makale bitiminde öğreneceksiniz.

youtuberlar

Youtube Para Kazanma: Öncelikle kendinize şu üç soruyu sormanız gerekiyor

Soru 1: Ne kanalı açacağım?

Kimisinin uzmanlık alanı oyun oynamaktır, oyun videosu çekip youtube kanalına yükleyebilir. Kimisi şen şakrak pozitif biridir eğlence kanalı açar. Kimi de hamarattır yemek tarifleri kanalı açıp videosunu yükler.

Bu aşamada hangi sektörde videolar oluşturacağınızın kararını verdiyseniz.

Soru 2:  Youtube Video Çekimini Nasıl Yapacağım?

Eğer ki bilgisayar ekranınızı çekip oyun videosu tarzı bir şey çekmeyi düşünürseniz işiniz daha kolay. Nvidia GeForce Experience ekran kartı yeni modellerinde bunun için bilgisayar ekranı çekme , Youtube’da canlı yayın yapma gibi özellikleri mevcut. Birde HD web kamera, kulaklık ve mikrofon alırsanız kusursuz bir sistem kurmuş olursunuz. Tabi çekirdekten başladığınızı unutmayın. Abartıp para dökmeye gerek yok. Masaüstünüzü çekmek için bir diğer alternatif ise Open Broadcaster Software programıdır. Buda aklınızın bir köşesinde olsun. 

Eğer bilgisayar ekranı çekmeyecekseniz profesyonel bir kamera almanız gerekir. Ama bütçeniz kısıtlı ise kamera olmadanda olur. Cep telefonunuzun arka kamerasını kullarak yatay şekilde de videolar çekebilirsiniz. Çekirdekten başladığınızı ve para kazanmak istediğinizi unutmayın. Siz yeter ki öğrenin ve para kazanmaya başlayın. Sonrası gelecektir inşallah.

Soru 3: Youtube Videosu Montajını Nasıl Yapacağım?

Bu işi profesyonelce yapanlar farklı programları kullanabiliyor. En iyi video montajı programı diye bir şey yoktur. After Effects veya Adobe Premier montaj için sık kullanılanlar arasında. Nasıl öğreneceğiz konusunda ise Udemy’den video montaj kursu alıp (ortalama 30TL oluyor) izleyip öğrenebilirsiniz.

Evet şimdi diyelim ki ne videoları çekip, nasıl çekeceğinizi ve nasıl montajlayacağınız konularını atlattınız. Geçelim diğer konuya

Youtube Kanalı Nasıl Açılır

Bu konu en basit konu olduğu için hiç yazıp gereksiz görseller ekleyip uzatmayacağım. Gireceğiz Youtube.com’a oturum aç deyip Gmail adresimizle üye olacağız ve kanal adımızı vs. gireceğiz. Nasıl facebook’ta instagram’da zamanında profil oluşturmuşsak buda öyle. Gelelim asıl ve en önemli konuya;

Kanalınıza Adsense İlişkilendirme ve Youtube’dan Para Kazanmayı Aktifleştirme

Öncelikle adsense youtuberların veya web site sahiplerinin para kazanmak için hesaplarıyla ilişkilendirdiği Google’ın reklam gösterimleri iş ortaklığı ağıdır. Size youtube’dan para kazanmak için Adsense’e kayıt olmalısınız. Ama öncesinde Adsense bizden youtube hesabımızdan para kazanmaya başlamamız için ne istiyor onu öğrenmemiz gerekiyor. Buradan detaylı inceleyebilirsiniz.

youtube kanalından para kazanma ayarı

Verdiğimiz linkte Google’ın bizi yönlendirdiği işlemleri sırasıyla yapıp kanalımızı ilişkilendiriyoruz. Bu dakikadan sonra yoğun bir çalışma temposu bizi bekliyor. Çünkü küçük bir sorunumuz var.

Para kazanmaya başlamak için 1000 abone ve 4000 saat limitini aşma

Bu problemi kaliteli video ve içerik girerek emekleyerek, sosyal medyada paylaşarak gerekirse reklam vererek aşmanızı öneririm. Hevesiniz kaçmadan azimle bu istatistiği yakalamalısınız. Bu dakikadan sonra kanalınız videolarınız özgünse ve telif sıkıntısı yok ise onaylanmaması için bir sebep yok.

Bu yolda ilerleyerek Youtube’dan kanal açıp video yükleyerek para kazanmaya başlarsınız.

Youtube izlenme başına kaç para veriyor?

youtube para kazanmak
İzleme başına verilen ortalama ücret

Bunu tam anlamıyla öğrenebilmeniz için sistemin nasıl işlediğinden bahsetmem gerekiyor. Türkçe içerik yapacaksanız kitleniz tarayıcı dili türkçe olan abonelerden oluşur. Dolayısıyla Google Adwords’e reklam veren türk firmalarının reklamları kanalınızda yayınlanır. Değişken fiyatlandırma olduğunu belirterek; Türkiye TBMleri (tıklama başına maliyet) ortalama 10 kuruştur. Birde tıklama olmasada reklam gösterimine verilen ücret var bunun adı (Bgbg) buda Türkiye’de ortalama 20-30 kuruş kadar.

Tabi yapabiliyorsanız İngilizce Almanca gibi dillerde yayın yapmanızı öneririm orada TBM ve BGBG ücretleri Türkiye fiyatlarının ortalama 5 katı diyebilirim.

Diğer bir youtube para kazanma şeklide;  

Büyük bir kitle yakalayıp sayfanızı büyütürseniz video aralarında uygulama, oyun, ürün vs. şeyler tanıtarak sponsor reklam gelirleri de elde edebilirsiniz.

Artık kanalınızdan para kazanabilmek için gerekli bilgi ve donanıma sahipsiniz. Dilerseniz buradan Youtube’un hazırlamış olduğu YouTube’da para kazanma dersine göz atabilirsiniz.

Aklınıza takılan yerler olursa yorumlar kısmından soru sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

4 Yorum yapılmış
 • Ozan
  24 Ocak 2019

  Youtubedan para kazanmak için gerekli ve önemli noktalara değinmişsiniz. Kusursuz bi anlatım olmuş lakin bende eklemek istedim. Genelde bir anlık hevesle başlayıp 50-100 aboneden sonra yavaş ilerlediğini düşünerek bırakıyorlar işi. Hırsınız anlık olursa kaybedersiniz benden söylemesi.

  Cevap yaz
 • zulzula
  25 Ocak 2019

  Helal sana tam istediğim gibi pratik şekilde anlattın şu yotubedan para kazanma olayını. Diğerleri hep sohbet edip duruyorlar zamanımızı harcıyorlar.

  Cevap yaz
 • tuğrul
  25 Ocak 2019

  Abi benim şöyle bir derdim var 😂😂 kanalı açtım şifreyi hatırlamıyorum yenilemek istiyorum kabul etmiyor bilgisayar da Google oturumu açıp giriyorum kanala yardımcı olabilecek birileri var mı Allah aşkına 😂😂😂 birde şunu sorayım ücret kazanmaya başlayınca şifreyi bilip bilmemek engel çıkarır mı boşuna kanalı büyütcem diye ugrasmayim birde 😂😂😂

  Cevap yaz
Yorumunuz?