WordPress Foto Galeri Oluşturma

foto galeri sayfası

WordPress galeri sayfası oluşturma

WordPress olmassa olmazımdır çünkü aklınıza gelebilecek her türlü sistem çıkartılabiliyor. Kurumsal firma sitesimi lazım, yoksa video paylaşım sitesimi. Varsa yoksa wordpress… Yine WordPress‘te ihtiyaç gereği  galeri sayfası oluşturmak gerekiyor. Bunu nasıl yaparız onu anlatmaya çalışacağım.

WordPress NextGen Gallery Eklentisi Kurulumu;

Öncelikle eklentiyi  BU LİNKTEN indirebilirsiniz. Sonra indirdiğiniz dosyasının içindeki dosyaları sitenizin wp-content/plugins klasörünün içine gönderin.Bu işlemide yaptıktan sonra sitenizin admin paneline girip Yüklü Eklentiler bölümünden NextGEN Gallery by Photocrati eklentisini etkinleştirin. Bu işlemleri uyguladıktan sonra galerimiz kullanıma hazır hale gelmiş demektir. Gelelim mercimeğin faydalarına, nasıl kullanırız?

WordPress NextGen Gallery Eklentisi Nasıl Kullanılır?

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra sol menüden yeşil iconlu NextGen Gallery üzerine gelip açılan yan menülerden “Add Gallery / Image” sekmesine tıklayın. Açılan sekmeden “New Gallery” karşısındaki kutuya yeni bir galeri girebilirsiniz ve “Add Gallery” linkine basmanız yeterlidir. Foto Galerinize istediğiniz ismi verip. Galerinizi ekledikten sonra size [nextengallersalladım-1] şeklinde bi kod vericektir. Bu kodu sayfasına eklediğinizde galeriye eklediğiniz resimler sayfada gözükecektir.

Eklentinin NextGen Gallery türkçe dil dosyasını arayanlarada kısa bir bilgi vereyim. Son güncellemede türkçe dil desteği yoktur. İllede türkçe yapmalıyım diyen arkadaşlar NextGen Gallery 1.9 sürümünü indirmek zorunda kalacak. 1.9 sürümünde türkçe dil desteği vardır.

Son olarak eklentinin ingilizce bir kurulumunu buldum. İzleyerek daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Sorun yaşayan arkadaşlar sorunlarını belirtebilir, dilimin döndüğünce yardımcı olmaya çalışırım.

1 Yorum
 • Hakan
  3 Temmuz 2017

  Merhaba iyi günler ,
  Ben bu eklentiyi ekledim. Yalnız 2 sorunla karşılaştım ,
  İlki galeriye 6 fotoğraf ekledim. Fotoğraf sabit kalıyor değişmiyor.
  Diğer sorunum ise fotoğrafların üzerinde fotoğraf adı çıkıyor onu kaldıramadım.
  Bilginiz varsa bu konuda yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

  Cevap yaz
Yorumunuz?