İş Bulamıyorum, Ne Yapmam Lazım Diyenler Buraya

iş bulamayan adam

İş bulamıyorum ne yapmalıyım, neden iş bulamıyorum, iş bulamamak kaderim galiba diye feryat edenlere, ne yapsam iş bulamıyorum diyenlere müjde! Alışagelmiş bilindik tavsiyelerin dışında buradan alacağınız birkaç çok önemli tiyo ile doğru iş arayarak iş bulabileceksiniz.

Bu makalede neden iş bulamadığınızın farkına varabilirsiniz. Çünkü yaptığınız veya önemsemediğiniz detaylar iş bulamamanıza sebep olabilir.

Gelin iş bulmak için neler yapabileceğimize göz atalım.

CV Hazırlama

cv hazırlama

Ne iş yapıyorsunuz bilmem imkansız ama bildiğim sektörünüze uygun CVnizi düzgün seviyede hazırlamanız. CV hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler bazı önemli noktalar vardır. Bunlar bence; ilk olarak masum ve temiz yüzlü bir fotoğrafınızı eklemek. Sonrada örneğin yazılımcı iseniz yeteneklerinizi, referanslarınızı, okulunuzu vs. detaylı bir şekilde eklemek. Şunu da unutmayınız; mükemmel, size her kapıyı açacak bir cv örneği yoktur. CV sizi iş görüşmesine davet edecekleri basit bir araçtır. İlk yapmanız gereken Google’a iş ilanları yazıp ilk sayfada karşımıza çıkan sitelere üye olup cv oluşturmak. Bknz.

İş Başvurusu

iş başvurusu

CVnizi tamamladıktan sonra yapmanız gereken şey iş ilanları sitelerinde iş başvuruları yapmak. Mesleğinizi ve uygun konum filtresini ekleyip size uygun ilanlara göz atın. Sizin için uygun olduğunuzu düşündüğünüz ve keşke burası olsa dediğiniz firmaların iş ilanlarını gördüğünüzde iş başvurusu yaptıktan sonra yapacağınız önemli şeyler var.

İlana başvuru yaptıktan sonra pek kimsenin yapmadığı ama tecrübeyle işe yarayan iki çok önemli noktayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

1: Mail Atın

Örnek Mail Başlığı: Webmaster( İş Başvurusu)

Örnek Mail İçeriği: Merhaba. ****.com’da ki Webmaster arayışınıza istinaden ekte cvmi gönderiyorum.

Saygılarımla

2: Arayın

Firmanın iletişim numarasını arayıp. Merhaba. Ben
****.com’da ki Webmaster arayışınıza istinaden aramıştım. Arayışınız devam ediyormu şeklinde bir soru ile giriş yapabilirsiniz. Sonrası sizin doğaçlamanıza ve iş görüşmesine davet edilme yeteneğinize kalmış.

Neden hem mail attık, hem aradık? Bu kadar sık boğaz etmek doğru mu?

Düz mantıkla bakarsak yanlış. Ama aynı ilana 500 kişi başvurduğunu ve iş verenin sadece 10 cv ye bakıp rastgele kişileri davet ettiğini düşünürsek. Bu işlem işe alınma şansınızı %90 daha artıracaktır. Her iş arama sitesi kendisini övse de kesinlikle cvler incelenmiyor. Boşuna başvuru yapıp duruyoruz. İş bulamıyorum dememizin en önemli sorunu bu. Tabi kurumsal firmalarda iş arıyorsanız bu yöntemi uygulamanız çok zor. Kurumsal firmalarda işe yarayan maalesef en önemli şey içeride çalışan sizin için referans olacak bir personel.

Son tüyo: Kesinlikle 1 ve 2 iş arama sitesine bağlı kalmayın. Bütün popüler iş arama sitelerinde cv oluşturun. Hatta https://esube.iskur.gov.tr/‘ye giriş yaparak oradan bile size uygun iş ilanlarına göz atıp firmalarla temas kurun. Öz güveninizi çok yüksek tutun.

İş Görüşmesi

iş görüşmesi

İş başvurunuz kabul gördü ve iş görüşmesine çağrıldınız. Mesleğinize ve iş ortamına en uygun gördüğünüz giyim tarzını seçin. Bakımlı olmanızda fayda var.

İş yeri hakkında fikir sahibi olun.

Mesela ben bir webmaster, seo veya e-ticaret uzmanı gibi bir firmaya başvurup işe görüşmesine çağrılmış isem kesinlikle firmanın özgeçmişini ve özellikle işimle alakalı olan web sitesini titizlikle incelerim. Web sitesinde bulabileceğim bir hata, bir eksiği iş görüşmesinde söylemem benim için mükemmel bir artı puan olacaktır.

Para isteme sorunsalı

İş görüşmesinde ortamı en çok soğuklaştıran konu malum para isteme konusudur. İş veren bunun için beklentiniz nedir dediğinde;

-Bir önceki işimde 3000 alıyordum şimdi 3300-3500 arası bir maaş beklentim var gibi bir cevap verilebilir.

Sonuç

iş bulamıyorum diyenler

İş bulamıyorum dediğiniz bu yolda yukarı da ki dediklerimi uyguladığınızda şansınız epey daha artacak. Bu yolda sizi başarısızlığa sürükleyecek tek şey iş aramayı bırakmaktır. Kesinlikle pes etmeyin. Sonuçta her arayıp mail attığınız firma sizi alacak diye bir şey yok. Pes etmeden aradığınız işi aramaya devam edin.

Bu makalede iş bulamıyorum diye karamsarlığa kapılanlara yardımcı olmak amacıyla tamamen kendi tecrübelerimi aktarmak istedim. Sorularınız olursa yorumlar kısmında sorabilir kısa sürede cevap alabilirsiniz.

6 Yorum yapılmış
 • handan
  29 Nisan 2019

  çok kaliteli bir blog irfan bey

  Cevap yaz
 • Emrah
  9 Aralık 2019

  Çok ama çok teşekkür ederim. Özellikle işkur’dan çok fazla dönüş alıyorum sayenizde. Allah razı olsun.

  Cevap yaz
 • Fatih
  18 Aralık 2019

  Haklısınız ama işin birde yaş sınırı kriteri var bu yüzden bulamıyoruz belki 15 cv bıraktım ama dönüş yok malesef hep aynı alım olunca ararız deyip geçiştiriyorlar

  Cevap yaz
 • Öner Cem Bağlarbaşı
  1 Ocak 2020

  Bu zamanda gelen baskılar sonucu iş bulamayıp intihar edenler bile var…Ki ben ne kadar şanssızım böyle…

  Cevap yaz
 • Sibel
  11 Ocak 2020

  Çok güzel bir blog olmuş .12 yıllık tecrübem var fakat iş yok Bir de yaş sınırı koyuyorlar . Çalışacak kişi değil mi önemli olan yaş sınırı neden oluyor anlayamıyorum . Çalışmayı seviyorum ama fırsat verilmiyor

  Cevap yaz
Yorumunuz?