Bounce Rate Dedikleri Olay Nedir? Nasıl Düşer?

Bounce Rate

Öncelikle Bounce Rate istatistiğinin türkçe kelime anlamı ve bize hangi bilgiyi verdiğini güzel bir örnek ile açıklamaya çalışayım.

Bounce Rate Nedir?

Bounce Rate‘in türkçe karşılığı hemen çıkma oranı‘dır. Örnek vermek gerekirse; diyelim ki web sitenizin Bounce Rate istatistiği 70%, bu şu anlama geliyor;

Sitenizi ziyaret eden 100 kişiden 70′i, hiç iç sayfalara girmiyor sadece anasayfanıza şöyle bir bakıyor ve çıkıyor ya da anasayfanızda bulunan dış bir bağlantıya tıklıyorlar.

Diğer 30 kişi ise sitenizin iç sayfalarına giriyor yani sitenizde dolaşıyor. Dolayıyla şu sonuca varıyoruz BR istatistiğimiz ne kadar düşük olursa, o kadar iyi.

Hemen çıkma oranı sadece anasayfa ile ilişkili değildir. Ziyaretçinin görmüş olduğu herhangi bir ilk sayfa bu orana etki eder. Örnek olarak Google herhangi bir sayfaya ziyaretçi gönderebilir ve “hemen çıkma oranı” bu ziyaretçinin site içerisinde gezinmeye devam etmesi yada bırakması ile ilişkilidir. Sizde siteninin bounce rate oranını kontrol etmek isterseniz Google Analytics‘den kontrol edebilirsiniz.

Blogumun Hemen Çıkma Oranı İstatistikleri

Kişisel blogumun geçtiğimiz ay kasım ayında ay BR istatistiği %1.19’du. Bu bir kişisel blog için. Mükemmel bir orandı.

br istatistik

Ama tema değiştikten sonra bu oran 9,19’a ilerledi. Bu temanın reklam yerleşimleri ve ilgili makaleler, yorumlar kısmı düzensizliği ile orantılı.

bounce rate

Yani gördüğünüz tablo bana İrfan’cım bu temayı nereden buldun. Değiştir şunu diyor.

Bounce Rate Neden Önemli?

Şöyle düşünün bir alışveriş mağazanız var gelenlerin, 50% si alışveriş yapıyorlar diğer 50% si ise alışveriş yapmıyor sadece şöyle bir bakınıp gidiyorlar. Halbuki onlarda alışveriş yapsalar ve bizde para kazansak fena mı olur?

Aslında BR sadece bir istatistik, önemli olan bu istatistiği kullanıp bir takım adımlar atmak, geliştirmeler yapmak, nasıl o diğer 50 kişinin de alışveriş yapmalarını sağlarım diye kafa yormak lazım.

Kısacası mesele BR istatistiğini düşürmek dolayısıylada blogumuzda ya da sitemizde daha çok ziyaretçinin gezinmesini sağlamak.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşer?

BR istatistiğimi düşürmek adına yapmayı düşündüklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum, sizlerde fikirlerim hakkında yorumlarınızı yapabilir veya yeni fikirler sunabilirsiniz.

Anasayfa’da paylaşımları özet ya da tam sunmak

Aslında bu çok tartışılan bir konu, anasayfanızda paylaşımlarınızı özet olarak mı sunmak ya da tam olarak mı sunmak.

Tam olarak sunduğunuzda ziyaretçiler sayfanızda hiçbir bağlantıya tıklamadan paylaşımınızı okuyabilirler, bu ziyaretçileriniz açısından çok güzel. Ama gelip içeriğinizi okuyup gidenler BR istatiğinizi yükseltiyorlar. Ve blogumda şu anda bu durum var.

Özet olarak sunduğunuzda ise ziyaretçileriniz paylaşımlarınızın ilk paragraflarını okuyacaklar ve devamını okumak için bir yere tıklamaları lazım. Bu durumda BR istatistiğinizi düşürüyor.

Web Deneyimlerini düşündüğümüzde video paylaşımlarımda çok yazı olmadığından onları özet olarak sunma gibi bir düşüncem yok ama yazılar yazdığımda onları özet olarak verebilirim.

Birde şu anda anasayfada en son 10 paylaşım gösteriliyor, bu sayıyı 5′e çekmek istiyorum, bunun BR ile pek bir alakası yok, amaç hem sayfanın çok uzamaması hem de daha az öğenin yüklenmesi.

En önemli kategoriler

Blogunuzda yazdığınız ve büyük ilgi gören kategorileri aslında daha bir göz önüne almak lazım, benim kategoriler bölümümü görmek için sayfayı aşağıya doğru kaydırmak ve yan sütuna bakmak lazım.

Oysa ki paylaşımlarım popüler konular, dolayısı ile blogumu ilk defa ziyaret edenlere bu durumu hemen bir şekilde göstermeliyim.

Bu haftasonu şu şekilde düşündüm, Anasayfa, Hakkında ve İletişim bağlantılarını sayfanın en üstüne alıp, o bölüme kategori bağlantılarının yanı sıra, yeni açmayı düşündüğüm Ekonomi kategorisini koyabilirim.

Dolayısıyla ziyaretçilerimin, bu üç önemli konu hakkında paylaşımlar yaptığımı çaba sarfetmeden görmeleri güzel olucak.

Sıcak Konular, Popüler Paylaşımlar ve Hoşgeldiniz

Blogunuzu bir çok defa ziyaret etmiş bir çok kişi olabilir ama unutmayın ki ilk defa ziyaret edenlerde var ve onların bir şekilde dikkatini çekmek lazım, bu şöyle bir durum, hani bir iş yerinde ilk gününüz nasıldır, etrafa alışmaya ve iletişim kurmaya çalışırsınız.

Bu noktada size yardımcı olan birileri olursa ne kadar mutlu olursunuz değil mi? İşte Sıcak Konular (Daha güzel bir isim önerirseniz çok makbule geçer) ile o günlerde en çok yorum alan paylaşımlar hakkında ziyaretçilerinizi bilgilendirebilirsiniz.

Popüler Paylaşımlar içinde o blogun kendini kanıtlamış paylaşımları diyebiliriz, ilk defa ziyaret edenlerinde kesinlikle bu bölüm ilgilerini çekecektir.

Rastgele İçerik

Tüm bu fikirleri uyguladıktan sonra ilk defa ziyaret eden bir kişi sayfamızda dolaşmıyor ise, tam sayfayı kapatıcakken onun sayfamızda kalmasını sağlayacak son bir kozumuz daha var.

Sayfamıza rastgele içerik bölümü ekleyebiliriz, yan sütunun en altına dikkat çekici bir alan ziyaretçiyi son anda tıklayıp çıkmaktan alı koyabilir.

Dolayısı ile yukarıdaki resimdeki Tüm Kategorilerin altına birde Rastgele İçerik bölümünü ekleyip, şık grafikler kullanabiliriz.

Sonuç

Bu yöntemleri uygulayarak, hedefim BR değerimi en kötü ihtimalle 5% ve en iyi ihtimalle 1% lara çekmek. Sizde fikirlerimi kendi bloglarınızda uygulayabilir ya da fikirlerimi geliştirmemde yardımcı olabilirsiniz. Ya da direk kendi fikirlerinizi paylaşabilirsiniz, bu beni çok mutlu eder 🙂

Yorum Yok
Yorumunuz?