Bilgisayar Mühendisi Maaşları Ne Kadar? 2019 Güncel

Saygın bir meslek olan bilgisayar mühendisi günümüzde çok çeşitli sektörlerde sıkça aranıyor. Peki bilgisayar mühendisi maaşları 2019’da ortalama olarak ne kadar? Tatmin edici mi? İş imkanları nelerdir?

Genelde bilgisayar mühendisleri yazılım ve donanım bölümlerine ayrılıp kariyerlerine adım atarlar. Bilgisayar mühendisleri yazılım ve programlamanın olduğu her yerde iş bulabilirler. Ve kendi bilgi ve tecrübesine bağlı olarak maaş alırlar.

yazılım mühendisi

2019 Bilgisayar Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Peki bilgisayar mühendisi maaşları ne kadardır? diye soracak olursak buna şudur diye net bir cevap veremiyoruz. Malum özel sektör dengesizliği ve sömürgen patronlara göre epey değişkenlik gösterebilir. Tabi tüm suçu da patronlara atmak tabi ki saçmalık. Kendini geliştiremeyen, kendine güveni olmayan veya potansiyelinin farkında olmayan karın tokluğuna çalışan bilgisayar mühendisleri de tanıyorum.,

Örnek vermek gerekirse bilgisayar mühendisi bir arkadaşım var. 2019 asgari ücretin 2020TL olduğu günümüzde kendisi 2600TL ye çalışıyor. Kendisi özel sektörde bir firmada bilgi işlemde çalışıyor.

İlköğretim mezunlarının 2500tl ye çağrı merkezine işe girdiğini varsayarsak bu biraz acımasız.

Kamu – Özel Sektör Ortalama Maaşlar

Kamu kurumları: 2019’da kamu kurumlarında belirlenen bilgisayar mühendisi maaşları 6.683 TL olup bir miktar yükselebilir veya düşebilir.

Özel sektör: Özel sektörde kariyerine başlayan veya devam eden bilgisayar mühendislerinin ortalama maaşları 2500 ile 6000 tl ile değişmektedir. Bu oran kişinin kendisini ne kadar geliştirebildiği ve çalıştığı firmayla alakalı bir durumdur.

Bilgisayar mühendisi olmak hiçte kolay değildir. Herkesin başarabileceği bir olay değildir. Bilgisayar mühendisi olduğunuz zaman ülkemizde normalin üzerinde bir maaşla işe başlayabilirsiniz.

bilgisayar mühendisi maaş istiyor

Maaş konusu asıl etkileyen konuyu 2 ayrı bilgisayar mühendisinin profilini sizlere özetleyerek bitirmek istiyorum.

Bilgisayar mühendisi X,

Merhaba ben X, Bilkent üniversitesi bilgisayar mühendisliği mezunuyum. İngilizce biliyorum. C++,C#, VİSUAL BASİC dillerinde programlama yapabilirim. MS SQL, MYSQL, ACSESS veri tabanlarına hakimim. Android uygulama geliştirebilirim. Vs. Vs.

– Yarın gel başla 6000TL 🙂

Bilgisayar mühendisi Y,

Merhaba ben Y. Bilmem ne üniversitesi bilgisayar mühendisliği okudum. Yeni mezunum. Kendimi bilişim sektöründe, sistem, network & security alanlarında geliştirmeyi hedefliyorum.

– Maaş beklentiniz nedir?

– ııı 3000lira

– sen şimdi 2500le başla işler oturunca inşallah o rakamlara çıkarız.

– inşallah😊

6 Yorum “Bilgisayar Mühendisi Maaşları Ne Kadar? 2019 Güncel

 1. Kendini ne kadar geliştirirsen o kadar maaş alırsın varsayımı çok halı olmakla birlikte sadece bilgisayar mühendisleri maaşları değil bütün mesleklerde geçerlidir. Kendini geliştiren ilkokul mezunu bir full stack developer 5binden daha az bir ücrete yatağından kalkıp işe gitmez.

 2. Merhaba bir şey sormak istiyorum. Üniversiteye biraz geç başlamak zorunda kaldım dolayısıyla 27 yaşında bilgisayar mühendisliğinden mezun oluyorum. (Galatasaray üniversitesi – ileri seviye ingilizce ve fransızca biliyor olarak mezun olacağım müfredat tamamen fransızca). Yaşıtlarım 4-5 senelik tecrübeli iken ben yeni mezun olmuş olacağım bu tecrübe farkını kapatmak için okul boyunca neler yapmam lazım, her yaz alanımla ilgili staj yapmak dışında okul vakti neler yapabilirim ki bu farkı kapatayım? Teşekkürler.

  1. okul süresince web ve mobil ağırlıklı proje geliştir, tecrübeni ve hakimiyetini arttır, yeni teknolojileri öğren. Emin ol mezun olduktan sonra ortalamayı yakalamış olursun

 3. ” İlköğretim mezunlarının 2500tl ye çağrı merkezine işe girdiğini varsayarsak bu biraz acımasız ”

  İlköğretim mezunlarının belediyede 6 bin liraya çöpçülük yaptığını varsayarsak bir yazılımcının 6 bin tl kazanması çok acımasız.

  Veya çöpten karton toplayanların ayda ortalama 5-6 bin kazandığını (ki daha fazla kazanıyorlar) varsayarsak yazılımcının 6 bin tl kazanması çok acımasız.
  Bu örnekleri çoğaltabilirz. Sizin mantıkla bu sonuç ortaya çıkıyor 🙂 Umarım çok saçma bir mantık yürüttüğünüzü anlamışsınızdır.
  Kolay gelsin

  1. Hasan Bey her bilgisayar mühendisinin maalesef milletvekili tanıdığı yok. Veya kendi firmalarını kuracak durumda değiller. Bu konu da ne kadar fazla para kazanırsınız konusu değil. Ben bilgisayar mühendislerine özel sektördeki teklif edilen maaşlardan bahsettim. Son olarak çöpten karton toplayanlar hakkındaki bilginiz de tamamen yanlış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir