Günümüzdeki web tasarımcı ilanları

Şüphesiz yepyeni bir teknoloji çağının ortasındayız. Durum böyle olunca şirketler rakiplerine ayak uydurmak amacıyla web tasarımcı ilanları vererek elaman arıyorlar. Ama öyle ilanlar varki gerçekten trajikomik. Artık bir web tasarımcının görevi sadece site yapmak değil. Yalnız HTML CSS bilmesi gerekmiyor.  Vektörel ve pixel  olarak grafik çalışmaları yapabilen ve seo olaylarını yalayıp yutmuş olması gerekiyor. Hani birde php asp.net bilmesi. Yetmiyor veritabanında anlaması. İstekler o kadar yoğunki jquery, javascript, c# … Adam googleda ne karşısına çıktıysa ilana yapıştırmış.

10 senedir bu işlerin içindeyim bu saydıklarımın hepsini bi arada bilen bir yazılımcı arkadaşım olmadı veya tanımadım.

Web Tasarımcı Nedir?

İyi bir web tasarımcı çizdiği arayüzü HTML – CSS e dökebilen helvatica fontundan vazgeçemeyen kirli sakalla gezmeyi seven bir garip adamdır.

Web Yazılımcı Nedir?

Web yazılımcı dinamik web siteler yapabilen grafikle vakit kaybetmeyen sadece kodunu yazan. Sakallarını ayda bir kesen rahat giyinen çay kupası elinden düşmeyen bir acayip adamdır.

Seo Uzmanı Nedir?

Arama motorlarında iyileştirme çalışmaları yapan özetle tüm analiz,  uygulama, takip, değerlendirme ve raporlama periyotlara hakim olarak bu çalışmaların yürütülmesini sağlayan kişidir. Bunun yanında birde seo uyumlu makalelerde yazıp dil bilgisi kurallarına hakimse şüphesiz o aranan adamdır.

Şimdi günümüzde yukarda bahsettiğim meslekler toplanıp tek bir meslek haline gelmiş durumda. Bu mesleğin adına zaman zaman zat-ı muhterem kişiler web tasarımcı, webmaster, web sorumlusu… uzatabilirim, diyebiliyor.

Hakkındır büyük patron isteyebilirsin, böyle bir adam ile çalışmak her patrona nasip olmaz. Ama lahanayı yerken kıtır kıtır sapına gelince me demeyeceksin! Bir ilan gördüm bugun  biraz güldüm sonra bu makaleyi yazmaya karar verdim.

İşte verilen ilan;

web tasarımcı aranıyor

web tasarımcı aranıyor

İstemeye gelince asp.net bilsin C# bilsin. Her türlü grafik çalışması yapsın. Animasyon yapsın. CSS kodlamasına hakim olsun. Günümüzün el üstünde tutulan jquerrysini bilsin yetmesin birde sql veritabanı konularına hakim olsun. Birde asgari ücretle gelsin firmanda eşşeklik yapsın.

Eyy webmaster kardeşim duydun mu? Sigortasıda varmış!

Böyle bir adam 2000-2500 lira maaşın altında teklifi kabul ederse ya bunları bilmiyordur. Yada babanın oğludur.

Bir telefona 2000 tl veren zihniyet günümüzün en zor mesleklerinden bir tanesi sınırsız bilgiyi içinde barındıran bir webmastera bu ücreti layık görüyorsa o adamın sansür sansür sansür!!!

 

1 Yorum
  • Coşkun
    6 Eylül 2014

    Kesinlikle haklısın kardeşim. Piyasayı düşüren webcilerin suçu hep bunlar…

    Cevap yaz
Yorumunuz?